Kort wraz z klubem tenisowym przy obecnej ulicy Ceynowy 5, zdjęcie ok 1911 Zdjęcie pochodzi z portalu www.dawnysopot.pl

Rozpowszechnienie tenisa na ziemiach polskich zbiegło się w czasie z przełomowym okresem w dziejach sopockiego kurortu. Utworzenie gminy Sopot w 1874 oraz zbudowanie linii kolejowych do Szczecina i Warszawy przyspieszyło rozwój miejscowości. Władze kurortu starały się uatrakcyjnić gościom pobyt, budując różne obiekty sportowe, rekreacyjne i widowiskowe.

W maju 1897 roku w dzisiejszym parku Północnym powstał pierwszy kort tenisowy. Cztery lata później po obu stronach Nordstrasse – dzisiejszej ulicy Powstańców Warszawy, znajdowało się już sześć nowoczesnych kortów. Podniesienie poziomu sopockiego tenisa z gry towarzyskiej do dyscypliny sportowej było zasługą sopockiego klubu tenisowego, który już w pierwszym roku istnienia osiągnął zaskakująco wysoką liczbę 121 członków. Działacze z zaangażowaniem krzewili zainteresowanie tenisem w Sopocie, a także poza jego granicami. Sopockie turnieje tenisowe przyniosły nadmorskiemu kurortowi sławę najważniejszego ośrodka białego sportu nad Bałtykiem. W latach 60. w Sopocie odbywały się już nie tylko ogólnopolskie wydarzenia tenisowe, ale także turnieje międzynarodowe podczas których udział wzięły reprezentacje m.in. Kuby Bułgarii, NRD, Węgier, Czechosłowacji czy Rumunii, co wpłynęło na umocnienie wizerunku Sopotu jako światowej klasy kurortu i ośrodka treningowego.
W 1966 r. sopocki klub osiągnął wiele sukcesów, jednym z większych była wygrana Bronisława Lewandowskiego w turnieju o Puchar Słonecznego Brzegu w Bułgarii. W późniejszych latach J. Giczewski, J. Niedźwiedzki, A. Andrzejewski i J. Wojtas odnosili zwycięstwa w turniejach w USA, na Kubie i w Indiach. Ważnym wydarzeniem w historii sopockiego tenisa były także organizowane w 1979 r. Mistrzostwa Europy seniorów i juniorów.
W 1980 r. SKT dysponował 21 kortami ziemnymi i 1 asfaltowym. W latach 80. w Trójmieście dało się zauważyć rosnącą koncentrację kortów tenisowych. Lata 90. zaś to okres dalszego rozwoju białego sportu na pomorzu. W 1990 r. zorganizowano w Sopocie XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tenisie weteranów. W wydarzeniu wzięło udział 220 tenisistów z 20 krajów. W tym samym roku odbyły się eliminacje III grupy drużynowych mistrzostw Europy kobiet, które rozegrano na terenie kortu należącego do SKT. W 1992 r. pochodząca z Sopotu Magdalena Mróz zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie.
W 1992 zorganizowano też w Sopocie pierwsze zawody WTA – „Prokom Challenger Poland”, z nagrodą wynoszącą 25 tysięcy dolarów. W turnieju wzięło udział kilkaset uczestniczek z ponad 10 państw.
Obecnie korty należące do sopockiego klubu sportowego uchodzą za jedne z najlepiej przygotowanych w Polsce, a sam Sopot od lat uważany jest za jedno z największych tenisowych centrów nie tylko w województwie pomorskim, ale i całym kraju.